Poniżej znajdziesz rady, które pomogą Ci zorganizować wydarzenie w płynny sposób, rozwiązując najczęstsze problemy Turystów.
Przewodnik powinien być dobrze widoczny, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach startu. Dobrze jest posiadać wydrukowane logo BimBash. Loga możesz znaleźć tutaj: Loga BimBash
Przy grupach 20-sto osobowych, możesz się spodziewać, że co najmniej kilka osób się spóźni. Dobrze jest, gdy spóźnialscy mogą łatwo dołączyć do grupy, nie obniżając jakości wydarzenia innym uczestnikom:
Najlepiej, aby pierwszy punkt zwiedzania był w miejscu startu. Dzięki temu możesz zacząć punktualnie, a grupa nie odczuwa czekania na spóźnialskich. Dobrze, aby zwiedzanie tego startowego miejsca trwało 10-15 minut.
Jeśli w trakcie zwiedzania planujesz wejście do obiektu, który może nie być dostępny z jakiegoś powodu (np. modlitwa, ślub), musisz mieć przygotowany plan awaryjny. Niepewne miejsca to m.in. Synagoga Remuh, Kościół Mariacki, Katedra Wawelska. Dobrym planem awaryjnym może być wejście do innego obiektu w tej samej cenie (np. innej synagogi). W razie potrzeby w Bimbash możesz zwrócić Turystom pieniądze za wejściówki, które nie zostały zakupione.
Jeśli ktoś chce dołączyć na miejscu, a masz jeszcze bilety - możesz je sprzedawać. Taka sytuacja powinna jednak być jedynie wyjątkiem, a nie regułą.
Maksymalna wielkość grup to max. 20 osób, jeśli nie posiadasz zestawu audio-guide. Jeśli Twoja grupa osiągnęła już maksymalną liczbę uczestników, nie możesz dołączać dodatkowych osób na miejscu startu, bo obniża to jakość wycieczki osobom, które już mają bilet.
Dodawaj termin z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem. Jeśli jesteś nowym organizatorem - na początku wybieraj bezpieczne dni, takie jak sobota/niedziela, aby zwiększyć szansę sprzedaży biletów. Warto unikać godzin "posiłkowych": 7-9 (śniadanie), 13-15 (obiad).
Najlepiej zarabiający przewodnicy dodają wydarzenia z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem, ponieważ wielu turystów lubi kupić bilet miesiąc wcześniej.
Dobrze jest wybierać popularne daty wyszukiwane przez turystów. Zobacz: Popularne daty. Warto dodać od razu kilka terminów, np. kilka kolejnych weekendów.
Odwołanie terminu jest bardzo negatywnym doświadczeniem dla Turystów, dlatego powinno być ono ostatecznością! Jeśli nie możesz znaleźć zastępstwa i decydujesz się na odwołanie terminu - rób to jak najwcześniej - najlepiej 7 dni przed wydarzeniem. Nie czekaj do ostatniego dnia, ponieważ większość biletów w Bimbash sprzedaje się z wielodniowym wyprzedzeniem.
Czasami warto oprowadzić nawet małą grupę - masz wtedy znacznie większą szansę na wysokie Recenzje, co z kolei przekłada się na lepszą sprzedaż kolejnych Twoich wydarzeń.
Uśmiechnięte oraz intrygujący przyjazny tekst, to podstawa budowania zaufania wśród klientów. Osoby z dobrym profilem sprzedają nawet 300% więcej biletów niż przeciętny organizator. Dodatkowo jeśli posiadasz recenzje Twoich usług na portalach typu Facebook czy Google - skontaktuj się z nami, abyśmy te opinie zimportowali do Twojego profilu Bimbash.
Na Twoim profilu Bimbash możesz podać numer swojej komórki. Ułatwia to zarządzanie spóźnieniami i anulacjami. Dodatkowo, gdy Twój numer telefonu jest widoczny, możesz otrzymać sporo telefonów od osób zainteresowanych niestandardową trasą lub prywatnym zwiedzaniem.
Celem Bimbash jest pozwolenie turystom przeżyć wyjątkową przygodę. Wycieczki Bimbash mają być przede wszystkim świetną rozrywką, dobrze spędzonym, miłym czasem. Aby to osiągnąć, przewodnik powinien używać wielu metod opisanych poniżej.
Podczas kursu przewodnickiego potrzebujesz dat, aby ustrukturyzować swoją wiedzę i rozumieć kolejność wydarzeń. Jednak oprowadzając turystów jeśli użyjesz więcej niż 1 daty podczas mówienia 1-go akapitu tekstu - tracisz ich uwagę. Dzieje się tak, ponieważ zwykłemu człowiekowi jest bez różnicy, czy dana koronacja miała miejsce 5 maja 1328 roku, czy 11 kwietnia 1490 roku. Ludzi nie interesują też daty urodzenia czy śmierci.
Ludzie lubią słuchać o rzeczach namacalnych, łatwych do wyobrażenia. Daty takimi rzeczami nie są. Dlatego używaj dat bardzo rzadko, np. 1 data na 1 kartkę a4 tekstu. Możesz wspomnieć który to wiek lub epoka, ale zawsze oplataj taką informację ciekawym kontekstem i słowami budzącymi jakąś emocję.
A co na to muzealnicy, którzy podsłuchują Twoją narrację? Na szczęście nie jesteś na egzaminie. Podstawą w Bimbash jest dobrze spędzony czas Twoich klientów, a nie opinia muzealnika czy nauczycielki. Przygotuj się również, że raz na kilka grup, Twoim klientem będzie pasjonat historii, którego brak dat może drażnić. Pamiętaj:
Dobro grupy > Dobro jednego klienta
Oznacza to, że nigdy nie zmieniamy całej wycieczki dla 1 klienta. Często ulegając jednemu głośnemu klientowi, robimy to kosztem całej grupy. Większość ludzi w grupie nie ma siły przebicia, więc nie powiedzą Ci, że nie chcieli tego co chciał krzykacz. Dowiesz się o tym dopiero później - w niskiej recenzji Twojego wydarzenia.
Często ten przysłowiowy pan historyk będzie najgłośniejszym uczestnikiem wycieczki, bo sam pasjonuje się tematem. Nie warto robić sobie z niego wroga - on też chce, na swój sposób, coś wnieść do wycieczki. Najlepiej rozbroić tę tykającą bombę na początku wycieczki - zauważyć go, pochwalić jego wiedzę i powiedzieć żartem, że ta wycieczka jest dla zwykłych ludzi, a szczegóły zostawmy na kolejną, bo nie zmieścimy się w 2 godzinach ;)
Jeśli to co mówisz jest neutralne, informacyjne - jest nudne. Twoja narracja powinna być żywa, bogata i dynamiczna. Śmiało sięgaj po słowa, które budzą śmiech, zdziwienie, niedowierzanie, czasami lęk lub "ohydę". Klimat większości wycieczek powinien być luźny, dostępny, ale również momentami przewrotny.
Jest dużo metod budowania dobrego kontekstu, przeplatania rzeczy, które znamy z własnego życia, z rzeczami zupełnie obcymi np. mówiąc o średniowiecznym mieszczaninie możesz zacząć od podobieństw na naszego współczesnego życia, jak wyglądał jego dzień, co jadł, w co się ubrał. Potem warto pokazać kilka dużych przeciwieństw - zachowań, które w dzisiejszym świecie są absolutnie niedopuszczalne. Taki zwrot akcji często wywołuje śmiech, zwłaszcza jeśli przeciwieństwo jest dobrze wplecione w kontekst i wypowiedziane z uśmiechem.
Zobacz: Jak mówić ciekawie / Prof. Jerzy Bralczyk
Sympatyzuj ze swoją grupą, daj się lubić, ale bądź również konkretny i trzymaj się planu. Często bycie przesadnie miłym jest jedynie maskowaniem braku umiejętności mówienia "nie". To od Ciebie zależy czy zrealizujecie trasę w wyznaczonym czasie. Ty jesteś przewodnikiem, który wie co będzie dla grupy najlepsze.
Podczas Twojej narracji, grupa powinna regularnie się śmiać. Nie muszą to być salwy śmiechu co minutę, ale jeśli przez 20 minut Twojego mówienia nikt nawet nie zachichotał - jest problem. Nie dotyczy to oczywiście tras typu Getto. Natomiast wszystkie inne, od królów do legend - powinny być przeplecione humorem.
Śmiech scala grupę, pozwala przetrwać złą pogodę i podwyższa recenzje, które otrzymasz po zakończeniu wycieczki.
Zobacz: Metody tworzenia śmiesznego tekstu
Nawet najlepsza narracja zyskuje dodatkowe punkty jeśli dasz turyście coś namacalnego (dosłownie). Kilka krążących z rąk do rąk rekwizytów może znacznie podnieść zadowolenie grupy. Zapach, smak, muzyka - to wszystko są rzeczy, które zostaną zapamiętane.
Twoja trasa powinna być inna od innych, charakterystyczna. Dziwne rzeczy są Twoim sprzymierzeńcem. Czasami warto nawiązywać współpracę z artystami nie będącymi przewodnikami - np. osobami występującymi na Rynku w strojach ludowych, przebranymi za smoka, kowalami z unikalnym rękodziełem.
Sprytny przewodnik znajdzie też wiele dodatków do własnej wycieczki, za które wcale nie musi płacić. Np. Trasa Kazimierz Żydowski odbywająca się w sobotę rano daje szansę na spotkanie prawdziwych ortodoksyjnych Żydów. Na ul. Szerokiej letnim popołudniem często jest grana klezmerska muzyka na żywo. Restauracja z kuchnią żydowską mogłaby zaoferować Twojej grupie darmowy szybki poczęstunek (jako demo/reklamę).
W upalny dzień, swoich turystów ustawiaj, w miarę możliwości, w cieniu. Tak samo, w deszczowy dzień, ustawiaj ich pod dachem. Jeśli oprowadzasz osoby starsze - staraj się tak ustawiać, aby mogły one usiąść podczas Twojej opowieści. Jeżeli wycieczka trwa dłużej niż 2 godziny, w połowie wycieczki zapytaj grupę, czy potrzebują toalety lub przerwy na np. kupienie wody. Jeżeli czas pozwoli, to w trakcie wycieczki zatrzymaj przy miejskiej toalecie i daj im 5 minut przerwy.
Zawsze stawaj tyłem do obiektu o którym opowiadasz, a turystów stawiaj przed sobą. Jeśli ktoś "nieoficjalnie" dołącza do grupy, aby słuchać za darmo - zwróć mu uwagę. Kilku darmowych słuchaczy, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, może znacznie obniżyć jakość Twojej wycieczki osobom, które zakupiły bilet.
Zaplanuj zakończenie wycieczki, tak, aby turysta miał lekkie poczucie niedosytu i żałował, że wycieczka już się kończy. Kończ pozytywnie, z dobrą energią i uśmiechem. Zostaw po sobie dobre wrażenie.
Zachęć turystów, aby wystawili Ci recenzję na Bimbash, ponieważ ilość pozytywnych opinii wpływa na widoczność Twoich ofert w serwisie.
Jeśli popełniłeś podczas trasy jakiś niewybaczalny błąd - to ostatni moment, aby przeprosić grupę. Upewnij turystów, że masz nauczkę i nigdy więcej tego błędu nie popełnisz. Czasami przewodnik oferuje darmowe zwiedzanie w innym terminie w ramach rekompensaty. Większość turystów i tak z tych biletów nie skorzysta, a taka propozycja zdecydowanie zmniejsza ilość negatywnych recenzji. Dzięki rozładowaniu atmosfery możesz uniknąć większości negatywnych recenzji.